Общо 5,4 млрд. лева е сумата на несъбираемото ДДС за периода от 2000 до 2017 година. Това обяви изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Галя Димитрова.
И уточни:
"Става дума за хора, които нямат имущество и няма по какъв начин да бъдат събрани тези пари. Това е почти цялата част от непогасените задължения за 17-годишния период”, допълни шефката на НАП.
Иначе общо несъбраните вземания от ДДС за въпросния 17-годишен период е 5,8 милиарда лева, което означава, че държавата все още може да се опита да събере 400 милиона лева.
Димитрова коментира и въпросната сума от 16 милиарда лева, която се завъртя в медийното пространство и заради което ще бъде организирано изслушване на представители на Министерството на финансите и Националната агенция по приходите в парламента.
"За въпросните 16 милиарда - това не са несъбрани приходи. Това е целият размер на ДДС, който органите по приходите са установили, след като са извършили ревизии, след като са издали ревизионни актове и след като са разкрили данъчни злоупотреби", каза още тя.
Иначе за последните 10 години приходите на НАП растат с 50% по-бързо от колкото нараства БВП. Над 93% от нововъзникващия дълг се събира в рамките на годината, има сериозно и видимо подобрение и на доброволното плащане на данъци, и на принудителното събиране, съобщават от агенцията.
В същото време несъбраният ДДС по ревизионни актове през 2017 г. е 4 пъти по-малко, спрямо 2011 г. ДДС злоупотребите са общ проблем в Европа, годишните загуби се оценяват на 150 млрд. евро в рамките на Съюза. ЕК обмисля сериозни промени в ДДС законодателството, защото в настоящия си вид самият ДДС като механизъм е силно уязвим за измами.