Още по темата
12:46 | 22 Август 2019 г.
19:39 | 20 Август 2019 г.
Официалното откриване на 14-те Празници в долината на тракийските царе в Казанлък започна от 20 ч. тази вечер до Тракийската гробница в парк "Тюлбето“ с връчването на 13-то отличие на името на известния български траколог проф.Александър Фол. Канал 3 излъчи на живо програмата.
По-рано днес в залата на Културно-информационния център днес бе дадено началото на 12-то издание на Научната конференция "Проблеми и изследвания на тракийската култура”, част от Празниците в долината на тракийските царе в Казанлък.
Директорът на Исторически музей "Искра“ д-р Момчил Маринов откри научния форум и отбеляза усилията на Община Казанлък за съхраняване на богатото тракийско наследство в региона.
От името на кмета траколозите поздрави Лилия Цонкова, заместник-кмет на Община Казанлък: "Вашето присъствие днес на това събитие е още едно доказателство колко много се стараем да съхраним наследеното културно богатство по тези земи!“, сподели тя към участниците в конференцията и ги прикани да се насладят на разнообразната празнична програма.
Участниците в научната конференция бяха поздравени и от еврокомисаря Мария Габриел и министъра на културата Боил Банов. "Не само като комисар, но и като застъпник за историята и опазването на културното наследство вярвам, че цифровите технологии могат да допринесат изключително много
за съхраняването му.“, посочва в поздравителния адрес еврокомисарят по цифрови технологии.
В поздравлението си културният министър Боил Банов изтъкна: "Проучването, опазването и популяризирането на културното наследство е обща цел и предизвикателство!“ Той даде висока оценка на срещата на траколозите в Казанлък.
Документална изложба за научната конференция, която се провежда в Казанлък, предложи проф. дин Валерия Фол, модератор на първия научен панел: “Трябва да популяризираме своята работа и този хубав континюитет на усилията на музея, на
Общината да се превърнат в столица на изследванията на траките.“, пожела Фол.
12-та Научна конференция "Проблеми и изследвания на тракийската култура” ще се проведе в рамките на два дни - на 30 и 31 август. В конференцията със свои доклади участват изследователи в областта на тракологията, тракийската археология, епиграфиката и нумизматиката.
В рамките на четири заседания ще бъдат представени 18 доклада на 19 автори, със широк спектър от научен интерес за древната тракийска култура.
В научния форум участват учени от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките, от Института по Балканистика с център по тракология при БАН, от Софийския университет "Свети Климент Охридски”, от Нов български университет, от Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски“, град Септември, от Регионалните исторически музеи в Хасково и Сливен, Исторически музей "Искра” – Казанлък.
В края на първия работен ден на конференцията на ул. “Искра“ №4 ще бъдат открити две изложби: "Тракийска изложба по света“ и "Изследване на мегалитите в Сърнена Средна гора“.