Още по темата
13:34 | 14 Октомври 2019 г.
13:44 | 11 Октомври 2019 г.
14:44 | 10 Октомври 2019 г.
Двама членове на комисията за Нобелова награда за литература обявиха оставката си в понеделник, като едната каза, че тя се противопостави на мнението, че "литературата е над политиката", препратка към полемиката около лауреата на 2019 г. Петер Хандке.
Австрийският романист е критикуван за откровената си подкрепа за сърбите във войните през 90-те години в бивша Югославия.
Кристофер Леандьор и Гун-Брит Зундстром обявиха решението си да напуснат Нобеловата комисия на Шведската академия, за която бяха назначени като външни членове за две години.
Оставката им, потвърдена от академията, дойде само малко повече от седмица преди церемониите на Нобеловата награда на 10 декември, годишнината от смъртта на основателя на наградата, шведския индустриалец и филантроп Алфред Нобел.
Леандьор заяви, че няма "търпение" за вътрешните реформи, които академията предприе след скандал за изнасилване, който я разтърси през 2017 година.
Междувременно Зундстром изброи редица причини за напускането си, включително присъждането на наградата за 2019 на Хандке.
Тя заяви, че е "щастлива", че е участвала в присъждането на наградата за 2018 г. на полската поетеса Олга Токарчук, но е против избора на Хавдке за 2019 г.
"Изборът на лауреат на 2019 г. не беше просто избор за труд, но също така беше интерпретиран както в академията, така и извън нея, като защита на позицията, че литературата е над "политиката", написа тя в коментар във вестник "Дагенс Нихетер".
"Това не е моята идеология", добави тя.
Изборът на Шведската академия, обявен през октомври, предизвика възмущение на Балканите и извън региона заради възхищението на Хандке към покойния сръбски диктатор Слободан Милошевич.
След отлагане на наградата за литература за 2018 г. заради скандал за изнасилване, който разтърси институцията, тази година бяха обявени победители за 2018 и 2019 година.
76-годишният Хенке, който живее близо до Париж, е обвинен в омаловажаване на сръбските военни престъпления в книгата си от 1997 г. "Пътешествие към реките: Справедливост за Сърбия".